Health Encyclopedia
Search Clinical Content Search Health Library
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z A-Z Listings

Zespół metaboliczny: ryzyko choroby przewlekłej

Zespół metaboliczny to stan, który zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych długookresowych (przewlekłych) problemów ze zdrowiem. Nie jest to choroba. Nie daje objawów. Zespół metaboliczny ma miejsce w przypadku występowania co najmniej 3 z 5 czynników ryzyka. Możliwe jest podjęcie działań w celu kontrolowania tych czynników. To pomoże Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia przewlekłych problemów zdrowotnych. Poprawisz też swój stan zdrowia.

Lekarz rozmawiający z pacjentem w gabinecie lekarskim.

Co to jest zespół metaboliczny?

Zespół metaboliczny to grupa czynników ryzyka. Wystarczy obecność 1 czynnika, aby zwiększyć szanse na wystąpienie problemu ze zdrowiem. Każdy kolejny czynnik jeszcze bardziej zwiększa te szanse. Są to czynniki możliwe do zmierzenia przez lekarza. Czynniki ryzyka to:

  • Masa ciała, a w szczególności tłuszcz w obrębie talii (otyłość brzuszna)

  • Poziom tłuszczów (trójglicerydów) we krwi

  • Poziom cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu)

  • Ciśnienie krwi

  • Poziom cukru we krwi

Porozmawiaj z lekarzem o swoich wynikach. Zapytaj, jak je interpretować w kontekście Twojej osoby.

Zespół metaboliczny a choroby przewlekłe

Badania wykazały, że zespół metaboliczny jest powiązany z przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Należą do nich choroby serca, udar i cukrzyca. U osób z zespołem metabolicznym występuje:

  • 5-krotnie większe ryzyko cukrzycy typu 2

  • 2-krotnie większe ryzyko choroby serca

  • Od 2 do 4 razy większe ryzyko udaru

  • Od 3 do 4 razy większe ryzyko zawału serca

  • 5 razy większe ryzyko wystąpienia łagodnych problemów psychicznych (zaburzenia poznawcze)

  • 2-krotnie większe ryzyko przewlekłej choroby nerek

Zespół metaboliczny podwaja również ryzyko śmierci z powodu którejkolwiek z tych przyczyn.

Zespół metaboliczny a choroba serca

Jeśli cierpisz na zespół metaboliczny, istnieje prawdopodobieństwo, że światło tętnic doprowadzających krew do serca jest zwężone lub zablokowane przez złogi tłuszczu zwane blaszką miażdżycową. To z kolei zmniejsza ilość krwi i tlenu docierającą do serca. Prowadzi też do bólu w klatce piersiowej (dławicy piersiowej) lub zawału serca.

Zespół metaboliczny a cukrzyca

Jedną z oznak zespołu metabolicznego jest podwyższony poziom cukru (glukozy) we krwi. Może to również być oznaką stanu przedcukrzycowego. U osób ze stanem przedcukrzycowym występuje podwyższone ryzyko zachorowania na cukrzycę. Cukrzyca występuje, gdy organizm nie jest w stanie wytwarzać wystarczającej ilości insuliny. Organizm może też nie wykorzystywać jej w prawidłowy sposób. Cukrzyca typu 2 jest zaburzeniem metabolicznym.

Zespół metaboliczny a udar

Zespół metaboliczny zwiększa ryzyko udaru. Udar niedokrwienny występuje, gdy tętnice dostarczające krew do mózgu ulegają zwężeniu lub zablokowaniu. Udar krwotoczny może wystąpić w przypadku wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy. Z czasem zespół metaboliczny zwiększa też ryzyko wystąpienia łagodnych zaburzeń poznawczych.

Jak leczy się zespół metaboliczny?

Ponieważ zespół metaboliczny zwiększa ryzyko wystąpienia poważniejszych, długotrwałych (przewlekłych) chorób, ważne jest jego leczenie. Polega ono na łagodzeniu czynników ryzyka. Najczęściej obejmuje to zmianę stylu życia. Zmiany te koncentrują się na 3 głównych obszarach:

  • Utrata masy ciała. Każdy kilogram mniej odciąża organizm i serce. Utrata wagi pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów. Obniży ciśnienie krwi. Poprawi też poziom cukru we krwi.

  • Zdrowe odżywianie. Mądre wybory żywieniowe pomogą uregulować poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i poziom cukru. Zdrowo jedząc, możesz łatwiej kontrolować swoją wagę.

  • Większa aktywność. Aktywność fizyczna to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić z korzyścią dla swojego serca. W połączeniu z prawidłowym odżywianiem aktywność fizyczna pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Pomaga też obniżyć poziom cukru we krwi i podnosi poziom HDL.

Bardzo ważne jest, aby nie palić. Lekarz może też przepisać leki. Pomogą uregulować poziom cholesterolu i cukru oraz ciśnienie krwi. Leki działają najlepiej w połączeniu z utratą wagi, zdrowym odżywianiem i zwiększoną aktywnością fizyczną. Jeśli lekarz przepisze Ci leki, wiedz, co przyjmujesz. Stosuj je zgodnie z zaleceniem.

Już teraz możesz podjąć działania, które pomogą obniżyć ryzyko chorób przewlekłych. Pomyśl o przyszłości. Wprowadź zmiany, które pomogą chronić Twój organizm i zapobiec poważnym problemom.

© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.
Powered by Krames by WebMD Ignite
About StayWell | Terms of Use | Privacy Policy | Disclaimer