Tętniak aorty brzusznej
Być może zdiagnozowano u Ciebie tętniaka. Tętniak pojawia się, gdy osłabiona część naczynia krwionośnego rozdyma się jak balon. Tętniaka naczynia krwionośnego w jamie obrzusznej określa się mianem tętniaka aorty brzusznej (AAA, abdominal aortic aneurysm).
Czym jest tętniak aorty brzusznej?
 |
Krwiak pojawia się, gdy osłabiona część aorty naciąga się i powiększa. |
Aorta to duże naczynie krwionośnie transportujące utlenioną krew z serca do mózgu i innych narządów. Przy tętniaku aorty brzusznej część aorty zostaje osłabiona i rozciąga się. Jeśli tętniak osiągnie duże rozmiary, może pęknąć. To bardzo poważne w skutkach zdarzenie, które zwykle kończy się śmiercią.
Kiedy wykrywa się tętniaka?
Tętniak aorty brzusznej rozwija się powoli z czasem i zwykle nie daje objawów. Najczęściej wykrywa się go podczas badań wykonywanych w innym celu, np. RTG, MRI czy TK. Aby potwierdzić obecność tętniaka aorty brzusznej, wykonuje się badania, takie jak USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy lub angiografia.
U kogo pojawia się tętniak aorty brzusznej?
Poniższe czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia tętniaka aorty brzusznej:
-
W Twojej rodzinie występowały tętniaki aorty brzusznej
-
Wiek. Tętniaki aorty brzusznej częściej występują u osób starszych.
-
Mężczyźni częściej miewają tętniaki aorty brzusznej
-
Palenie tytoniu
-
Nadciśnienie
-
Wysoki poziom cholesterolu. Dochodzi do odkładania się tłuszczu i innych substancji w krwi.
-
Obrażenia, np. podczas wypadku samochodowego
Mężczyźni w wieku od 65 do 75 lat, którzy kiedykolwiek palili, powinni poddać się jednorazowemu badaniu ultrasonograficznemu w kierunku AAA. Jeśli jesteś mężczyzną w wieku od 65 do 75 lat i nigdy nie paliłeś, Twój lekarz może zalecić badania przesiewowe w oparciu o inne czynniki ryzyka, takie jak historia stanu zdrowia lub wywiad rodzinny.
Co można zrobić?
Tętniaka można usunąć podczas operacji chirurgicznej. Możesz też poddać się mniej inwazyjnej procedurze zwanej stentgraftem wewnątrznaczyniowym. W tym celu do osłabionej części aorty wprowadza się za pomocą cewnika rurkę z metalowej siatki zwaną stentem. Stent działa jak rusztowanie wzmacniające ściany tętnicy.
Lekarz oceni ryzyko pęknięcia tętniaka oraz ryzyko powikłań w wyniku operacji. Mały i wolno rosnący tętniak jest monitorowany za pomocą USG i tomografii komputerowej co 6 do 12 miesięcy. Kiedy tętniak osiągnie określoną wielkość, pojawi się przeciek lub zacznie szybko rosnąć, lekarz podejmuje decyzję o operacji, podczas której zostanie usunięty uszkodzony odcinek aorty.
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. All rights reserved. This information is not intended as a substitute for professional medical care. Always follow your healthcare professional's instructions.