-
Nie prowadź pojazdów ani nie podejmuj żadnych ważnych decyzji przez przynajmniej 24 h po przyjęciu jakiegokolwiek znieczulenia miejscowego lub ogólnego.
-
Poproś odpowiedzialną osobę dorosłą, aby zawiozła Cię do domu po zabiegu.
-
Przez następne 2 do 3 dni wykonuj jedynie lekkie i proste prace. Poproś o pomoc z wykonywaniem prac domowych oraz innych zajęć do czasu wyzdrowienia. Poproś kogoś, aby zawoził Cię na wizyty lekarskie.
-
Nie podnoś niczego ciężkiego do czasu, gdy lekarz powie, że możesz już bezpiecznie podnosić ciężkie przedmioty.
-
Zapytaj lekarza, kiedy możesz spodziewać się powrotu do pracy. Jeśli Twoja praca wiąże się z podnoszeniem ciężkich przedmiotów, być może będzie trzeba poczekać z powrotem przez kilka dni.
-
Przyjmuj leki według zaleceń. Nie pomijaj dawek.
-
Pij od 6 do 8 szklanek wody dziennie. W ten sposób szybciej usuniesz środek kontrastujący z organizmu. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli Twój mocz zmieni kolor.
-
Codziennie przez 7 dni mierz sobie temperaturę. Jeśli poczujesz chłód i lepkość na skórze lub zaczniesz się pocić, natychmiast zmierz temperaturę i skontaktuj się z lekarzem.
-
Codziennie sprawdzaj ranki po nacięciach pod kątem ewentualnej infekcji. Niepokojące objawy to zaczerwienienie, obrzęk lub wypływ wydzieliny. Zwykle w miejscu wprowadzenia cewnika pojawia się mały siniak lub guzek. Jednak powiększające się zasinienie w tym miejscu nie jest normalne i należy to zgłosić lekarzowi. Jeśli zauważysz, że przy nacięciu zbiera się krew, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli dojdzie do niekontrolowanego krwawienia z tętnicy, natychmiast zgłoś się na ostry dyżur do szpitala. Zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew. Są to na przykład aspiryna, klopidogrel lub warfaryna.
-
Stosuj zdrową dietę. Upewnij się, że nie spożywasz dużo tłuszczu, soli czy cholesterolu. Poproś lekarza o porady dietetyczne.
-
Przestań palić. Zapisz się do programu pomagającego rzucić palenie lub poproś lekarza o pomoc w tym zakresie. Programy pomagające rzucić palenie mogą uratować Ci życie.
-
Ćwicz, jeśli lekarz to zaleci. Być może lekarz zaleci Ci udział w programie kardiorehabilitacyjnym. Program kardiorehabilitacyjny to program ćwiczeń, w ramach którego wykwalifikowany personel medyczny nadzoruje Twoje postępy i obciążenie serca podczas ćwiczeń. Zapytaj lekarza, jak zapisać się do takiego programu.
-
Nie pływaj ani nie kąp się, zanim lekarz Ci na to nie pozwoli. Możesz wziąć prysznic dzień po zabiegu. Zadbaj, aby miejsce wkłucia było czyste i suche. Dzięki temu ranka po nacięciu nie będzie wilgotna, co zwiększa ryzyko zakażenia, a skóra i tętnica szybciej się zagoją.
-
Upewnij się, że przestrzegasz wszystkich zaleceń po zabiegu.