Rak jelita grubego rozpoczyna się w komórkach jelita grubego lub odbytnicy. Jest to jedna z głównych przyczyn zgonów z powodu nowotworów w USA. Jednak gdy zostanie wcześnie wykryty i leczony, szanse na całkowite wyleczenie są bardzo duże. Trzeba go wykryć, gdy jest jeszcze mały i nie ma przerzutów. We wczesnych stadiach rak ten rzadko daje objawy. Z tego powodu ważne są badania przesiewowe w tym kierunku. Oznacza to poszukiwanie nieprawidłowego wzrostu komórek jeszcze przed wystąpieniem objawów. Badania przesiewowe są jeszcze ważniejsze, jeśli występują u Ciebie czynniki ryzyka zachorowania na ten nowotwór.
Rodzaje badań przesiewowych
Poniżej przedstawiono najczęstsze rodzaje badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Częstotliwość wykonywania badań zależy od ryzyka i wybranego przez pacjenta i lekarza badania. Jeśli w Twojej rodzinie występowały przypadki raka jelita grubego lub z innych powodów jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, być może będziesz musiał(a) poddać się badaniom przesiewowym wcześniej lub częściej.
Badanie kału
Badanie na obecność krwi utajonej w kale (FOBT) lub badanie immunochemiczne kału (FIT) (raz w roku)
Badania te sprawdzają, czy w kale nie ma krwi, której nie widać. Nazywamy to krwią utajoną. Krew utajona może być oznaką polipów lub raka jelita grubego. Niewielka próbka kału jest wysyłana do laboratorium, gdzie jest badana na obecność krwi. Najczęściej próbkę pobiera się w domu za pomocą zestawu, który otrzymuje się od lekarza. Upewnij się, że wiesz, co robić i postępuj dokładnie według wskazówek. Na przykład, przed pobraniem kału do badania może być konieczne powstrzymanie się od spożywania niektórych pokarmów i przyjmowania niektórych leków. Jeśli masz nieprawidłowy wynik badania FOBT lub FIT, prawdopodobnie będziesz musiał(a) wykonać kolonoskopię.
Badanie DNA kału (co 1 do 3 lat)
Badanie to polega na poszukiwaniu w kale komórek, które mają nieprawidłowe DNA. Zmiany DNA mogą być oznaką raka lub polipów. Badanie to pozwala również wykryć krew utajoną w kale. Do tego badania pobiera się cały kał podczas wypróżniania. Odbywa się to za pomocą pojemnika wkładanego do toalety. Zestaw zawiera wskazówki dotyczące pobrania, przygotowania i wysyłki kału. Jest on wysyłany do laboratorium w celu zbadania. Jeśli masz nieprawidłowy wynik badania DNA kału, prawdopodobnie będziesz musiał(a) wykonać kolonoskopię.
Badania wzrokowe
Kolonoskopia (co 10 lat)
Badanie to umożliwia lekarzowi wykrycie i usunięcie polipów w jelicie grubym lub odbytnicy. Jest to jedyne badanie przesiewowe, które umożliwia lekarzowi obejrzenie całego jelita grubego i odbytnicy. Badanie to umożliwia lekarzowi pobranie fragmentów tkanki, które powinny zostać zbadane pod kątem raka.
Jeden lub dwa dni przed badaniem należy przygotować jelito grube. Przygotowanie jelita grubego polega na jego oczyszczeniu. W ten sposób podczas badania widoczna jest wyściółka. Otrzymasz wskazówki dotyczące przygotowania do tego badania. Będzie obejmować dietę płynną. Następnie należy zastosować silny roztwór przeczyszczający lub lewatywę.
Tuż przed badaniem podawane są leki, które wywołują senność. Następnie lekarz delikatnie wprowadza do odbytnicy długą, giętką, oświetloną rurkę (kolonoskop). Urządzenie jest prowadzone przez całe jelito grube. Lekarz ogląda obrazy wnętrza jelita grubego na ekranie. Wszystkie widoczne polipy są usuwane. Są wysyłane do laboratorium w celu zbadania. Jeśli polip nie może zostać usunięty, pobiera się jego mały fragment do badania. Jeśli badania wykażą, że może to być rak, polip może zostać usunięty później podczas zabiegu chirurgicznego.
Sigmoidoskopia (co 5 lat)
To badanie przypomina kolonoskopię. Wykonuje się ją jednak tylko w esicy i odbytnicy. Esica to ostatni odcinek jelita grubego o długości ok. 2 stóp (60 cm), który łączy się z odbytnicą. Całe jelito grube ma około 5 stóp (1,5 m) długości.
Jeden lub dwa dni przed badaniem należy przygotować jelito grube. Przygotowanie jelita grubego polega na jego oczyszczeniu. W ten sposób podczas badania widoczna jest wyściółka. Otrzymasz wskazówki dotyczące przygotowania do tego badania. Będzie obejmować dietę płynną. Następnie należy zastosować silny roztwór przeczyszczający lub lewatywę.
Podczas badania jest się świadomym. Może jednak zostać podany lek ułatwiający odprężenie. Lekarz wprowadza cienką, elastyczną, oświetloną rurkę (sigmoidoskop) do odbytnicy i dolnej części jelita grubego. Obrazy są wyświetlane na ekranie. Polipy mogą zostać usunięte. Są wysyłane do laboratorium w celu zbadania.
Inną opcją jest sigmoidoskopia wykonywana co 10 lat i badanie kału FIT co rok. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby uzyskać więcej informacji.
Wirtualna kolonoskopia (co 5 lat)
Badanie to nazywane jest także kolonografią TK. Wykorzystuje serię zdjęć rentgenowskich. Uzyskuje się trójwymiarowy obraz jelita grubego i odbytnicy.
Jeden lub dwa dni przed badaniem należy przygotować jelito grube. Przygotowanie jelita grubego polega na jego oczyszczeniu. W ten sposób podczas badania widoczna jest wyściółka. Otrzymasz wskazówki dotyczące przygotowania do tego badania. Będzie obejmować dietę płynną. Następnie należy zastosować silny roztwór przeczyszczający lub lewatywę.
Podczas badania leży się na wąskim stole, który jest częścią urządzenia rentgenowskiego zwanego tomografem komputerowym. Do odbytnicy zostanie wprowadzona miękka, mała rurka. W ten sposób jelito grube i odbytnica zostaną wypełnione powietrzem. Stół zostanie wsunięty do tomografu komputerowego. Zostanie wykonana seria zdjęć rentgenowskich. Komputer połączy je, tworząc obraz trójwymiarowy. Ponieważ w badaniu wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, będziesz narażony(-a) na niewielką dawkę promieniowania. Badanie to można wykonać bez sedacji. Jeśli widoczne są polipy lub jakiekolwiek inne zmiany, konieczna jest kolonoskopia. Dzięki temu możliwe jest pobranie tkanki do badań.
Rozmowa z lekarzem
Porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie badania przesiewowe będą dla Ciebie najlepsze. Każde badanie ma wady i zalety. Jednak bez względu na to, jakie badanie zostanie wykonane, najważniejsze jest, aby się przebadać. Jeśli podczas badań przesiewowych rak zostanie wykryty we wczesnym stadium, łatwiej jest go leczyć. Jest też bardziej prawdopodobne, że leczenie przyniesie dobre efekty. Dzięki rutynowym badaniom przesiewowym można nawet zapobiec rakowi.
W przypadku wykonania badania przesiewowego innego niż kolonoskopia i uzyskania nieprawidłowego wyniku badania, konieczna będzie dalsza kontrola w postaci kolonoskopii. Nie jest to kolonoskopia przesiewowa. Może obowiązywać udział własny i współpłatność. Skontaktuj się z ubezpieczycielem, aby wiedzieć, czego się spodziewać.
Zapytaj lekarza o Twój poziom ryzyka. W przypadku podwyższonego ryzyka zachorowania na raka konieczne może być wykonywanie badań według innego schematu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat wywiadu lekarskiego, aby wybrać najlepszy dla siebie plan badań przesiewowych.