Wskazówki dla opiekunów: Trudności z połykaniem po udarze (For Caregivers: Swallowing Problems After Stroke)
U niektórych osób występują trudności z połykaniemdysfagia (dysphagia), po tym, jak doznały udaru. Zwiększa to prawdopodobieństwo zadławienia (choking). Wiąże się to z kolejnymi zagrożeniami dla zdrowia pacjenta takimi, jak zachłystowe zapalenie płuc (aspiration pneumonia). W niektórych przypadkach, w celu oszacowania rozległości problemu, wykonane może zostać specjalne prześwietlenie (X-ray). Aby zadbać o potrzeby żywieniowe, logopeda może nauczyć Państwa bliską osobę sposobów na usprawnienie połykania.
Uczenie się nowych sposobów jedzenia
W przypadku problemów z połykaniem, pomóc może zmiana diety lub ułożenia ciała. Niektórzy pacjenci instruowani są, aby przekręcali głowę w określoną stronę, co pomaga w przełykaniu. Dodawanie do płynów środków zagęszczających również może ułatwić połykanie. Niektórzy pacjenci muszą unikać gorących lub zimnych artykułów. Jeśli pacjent nie może spożywać ani pić przez usta, konieczne może być zastosowanie sondy. W miarę, jak problemy z połykaniem będą ustępować, ograniczenia będą się zmieniać.
Zwiększanie kontroli nad mięśniami
Wielu pacjentom pomagają ćwiczenia. Mowa tu o wzmocnieniu mięśni w ustach, co pozwala ułatwić połykanie. Inni z kolei usprawniają ruchy języka oraz zamykanie ust. Dzięki temu pokarm zostaje utrzymany w ustach do momentu, w którym dana osoba jest gotowa do jego połknięcia.
Wskazówki dotyczące pożywienia i napojów
Logopeda nauczy Państwa które pokarmy oraz płyny pacjent będzie mógł bezpiecznie przełykać. Omówić przykłady uwzględniając pokarmy, które pacjent lubi.
Pożywienie:
Żadne podawane przez usta/sondę (?)
Przetarte
Miękkie
Zwykłe
Pozostałe __________________
|
Płyny:
Żadne podawane przez usta/sondę (?)
O gęstości miodu
O gęstości nektaru
Rzadkie
Pozostałe __________________
|